Vinogradniška tradicija v Vipavi sega že mnogo let nazaj in je za domačine ključnega pomena. Vinska trta se tam nahaja že poldrugo tisočletje, ljubezen do vinske trte in do pridelave vina pa se prenaša iz roda v rod tudi v Vinarstvu Andlovic.
Trgatev grozdja je na Vipavskem eden izmed najpomembnejših dogodkov leta; v začetku jeseni se tam zbirajo ljubitelji vin od blizu in daleč. Prav tako je trgatev zaključek našega trdega dela zunaj, v vinogradih.
Dejstva & številke
Naši vinogradi obsegajo 8,5 ha
Vipavska dolina spada med najbolj vidnorodno regijo v Sloveniji
pridelujemo bele sorte pinela, rebula, sauvignon, beli pinot, rumeni muškat, od rdečih pa cabernet sauvignon, merlot, barbera in refošk
Pinela nagrajena z bronom na International Wine Competition v Ameriki
Ugodnopodnebje
Dolina reke Vipave, ki je ena izmed največjih pokrajin v Sloveniji, je na severu omejena s Trnovsko planoto in s Krasom na jugu, na vzhodu jo omejuje hribovje Nanosa, zahodni del doline pa je odprt proti morju in Furlanski nižini. V njej se mešata sredozemsko in celinsko podnebje, zaradi česar so zime mile, poletja pa dokaj vroča in suha.
Gre za zelo vetroven predel, dolina je dobro poznana po burji. Največ padavin dolina prejme v poznem spomladanskem in jesenskem času, povprečna letna količina znaša približno 1500 mm.
Sestavatal
Tla v Vipavski dolini sestavlja predvsem flišna prst, za katero je značilno menjavanje plasti različnih sedimentnih kamnin.
Ugodne klimatske razmere in sestava tal sta izjemnega pomena za vinogradništvo, ki je v Vipavski dolini zelo dobro razvito.